handlowy@iparts.pl

tel. 22 884 65 45

 

05 kwietnia 2017

Pasek klinowy - koniec problemów

Współcześnie na rynku można znaleźć szeroki wybór najróżniejszych elementów napędu samochodu. Najczęściej polecane paski klinowe charakteryzuje wysoka jakość, która oczywiście ma swoje odzwierciedlenie w ich żywotności, możliwym czasie użytkowania.

 

W zależności od wymagań można zdecydować się na produkty od 200 nawet do 900 zł. Samochody starszej produkcji wymagają zaopatrzenia się w klasyczny pasek klinowy, ale nowe auta coraz częściej korzystają ze współczesnego rozwiązania jaki jest pasek wielorowkowy.

 

Pasek klinowy, a wielorowkowy

 

Podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na tym, że pasek klinowy pracuje za pomocą swoich bocznych krawędzi, a wielorowkowy, który ma na swojej powirzchni dodatkowe kliny (zwykle od czterech do sześciu), pracuje cała swoją powierzchnią przylegając do kół. Są one zatem cichsze i efektywniejsze w swojej pracy, ponieważ właśnie potrafią przenieść duży moment obrotowy z powodu swojej większej powierzchni ciernej. Poza tym, ich efektywność jest widoczna również w mniejszym promieniu opasania, a przez to i większym przełożeniu.

 

Wreszcie, pasek wielorowkowy może pracować przednią jak i tylną stroną, przez co jest zdolny do napędzania wielu urządzeń umieszczonych na małej powierzchni. Jednak niezależnie od tego jaki pasek wybierzemy to i tak musimy dbać o jego właściwy naciąg i regularnie sprawdzać jego stan.

 

Dlaczego samochód piszczy?

 

Problemów z paskiem klinowym w samochodzie, jego piszczeniem może być wiele. Jedną z nich jest oczywiście jego słabe napięcie, na które z kolei wpływają takie czynniki jak warunki atmosferyczne. Deszcz, wilgoć w powietrzu bezpośrednio oddziałują na właściwości tarcia, przez co mogą szybko odbić się na pracy paska klinowego. Dlatego w trakcie deszczowych dni częściej trzeba zwracać uwagę na jego stan.

 

Kolejnym istotnym czynnikiem, który może stać się przyczyną denerwującego piszczenia jest obciążenie elementów samochodu, które pasek powinien napędzać, chociażby alternatora lub pompy. Dlatego też przykładowo, zwłaszcza w starszych samochodach, piszczenie może pojawiać się w momencie równoczesnego korzystania z kilku odbiorników prądu. Wreszcie należy wziąć także pod uwagę, że zużyty może być nie tyle pasek co same koła pasowe, które mogą być już mocno wyślizgane i nadawać się do wymiany. Charakterystycznym objawem byłoby w tym przypadku chociażby piszczenie podczas wykonywania mocnych skrętów w prawo. Zatem, problemów z paskiem klinowym może być wiele, ale na szczęście jego wymiana nie jest skomplikowana.

Created with WebWave CMS

Skontaktuj się z nami

mail: handlowy@iparts.pl

tel. 801 000 184, 22 884 65 45

www: www.iparts.pl

Znajdź nas na:

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.