handlowy@iparts.pl

tel. 22 884 65 45

 

28 stycznia 2016

Rodzaje olejów silnikowych

Olej silnikowy to zdecydowanie najważniejszy płyn eksploatacyjny w samochodzie. Jego zadaniem jest smarowanie silnika, dzięki czemu zmniejsza się tarcie jego podzespołów. Ponadto, dobry olej ma także wiele innych cennych właściwości, które pozwalają utrzymać silnik w czystości i zapewnić mu możliwie jak najdłuższe życie.

 

Nie bez powodu zaleca się stosować olej, który został uwzględniony przez producenta samochodu w instrukcji obsługi. To samo tyczy się interwałów wymiany oleju. To wszystko ma ogromne znaczenie dla utrzymania jednostki napędowej w dobrym stanie. Jesteś ciekaw, czym różnią się oleje syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne? Zapraszamy do lektury.


Olej syntetyczny wiedzie prym


Najwięcej prac prowadzonych jest obecnie nad olejami syntetycznymi. Producenci olejów silnikowych stale opracowują nowe rozwiązania, dzięki czemu są to oleje najlepiej dopasowane do wymagań nowoczesnych silników. Producenci jednostek napędowych chętnie sięgają po syntetyki, twierdząc, że motory są dzięki nim trwalsze i sprawniejsze. Prawda? Tak, bez wątpienia. Oleje syntetyczne wypadają lepiej niż oleje mineralne i półsyntetyczne pod każdym względem. Największe zalety? Syntetyki mogą pracować w wysokich temperaturach i naciskach. Ich odporność i wytrzymałość sprawiają, że w silniku nie odkładają się zbyt duże ilości nagaru, co znacznie wydłuża żywotność jednostki.

 

Ponadto, oleje syntetyczne charakteryzują się odpowiednią płynnością w przypadku niskich temperatur. Producenci podają, że płynność zachowana jest nawet do minus 60'C. Niewątpliwie ułatwia to rozruch silnika podczas mroźnych poranków. Pośród zalet syntetyków można także wymienić mniejsze zużycie paliwa, lepsze zmniejszenie tarcia, skuteczne redukowanie osadów oraz dłuższe okresy wymiany – oleje syntetyczne po prostu wolniej ulegają procesom zużycia. Wspomniane zalety są de facto powodem, dla którego w większości nowych samochodów stosuje się właśnie oleje syntetyczne.


Olej półsyntetyczny to tańsza alternatywa


Półsyntetyki to zdecydowanie lepszy wybór niż oleje mineralne. Co więcej można doszukać się wielu właściwości zbliżonych do olejów syntetycznych. Olej półsyntetyczny to dobry sposób na oszczędności. Taki olej jest nieco tańszy od syntetyka, co można sprawdzić na https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/oleje-i-plyny,65.html. Niższa cena nie oznacza jednak w tym przypadku kiepskiej jakości, bowiem oleje półsyntetyczne chronią silnik na wysokim poziomie, bardzo zbliżonym do oleju syntetycznego.


Oleje mineralne dla starych silników


Oleje mineralne, choć lepsze jakościowo niż zaledwie kilka lat temu, to jednak najgorszy wybór w całym zestawieniu. W zasadzie zaleca się ich stosowanie jedynie w starszych, wyeksploatowanych silnikach i w sytuacjach, gdzie występuje spalanie oleju. Jeżeli zdecydowaliście się na zakup używanego samochodu z dużym przebiegiem i nie macie pewności, jaki olej był dotychczas stosowany, to lepszym wyjściem będzie wybranie właśnie oleju mineralnego. Pozwoli to uniknąć wypłukania nagarów, co w takiej sytuacji mogłoby doprowadzić do wycieków i zmniejszenia ciśnienia w silniku. Mając pewność, że silnik był zalewany olejem syntetycznym, zaleca się stosować go dalej.

Created with WebWave CMS

Skontaktuj się z nami

mail: handlowy@iparts.pl

tel. 801 000 184, 22 884 65 45

www: www.iparts.pl

Znajdź nas na:

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.