handlowy@iparts.pl

tel. 22 884 65 45

 

09 lutego 2017

Rozrząd - jak uniknąć problemów?

W każdym samochodzie rozrząd spełnia bardzo ważną funkcję. Jego uszkodzenie powoduje ogromne straty. Może nawet doprowadzić do całkowitego zniszczenia silnika. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o okresowych wymianach.


Rodzaje rozrządu


Bez wątpienia warto wiedzieć, jaki rozrząd samochodu występuje w danym modelu. Obecnie najpopularniejsze są 3 wersje. To właśnie one znajdują się praktycznie we wszystkich obecnie produkowanych pojazdach.

Pierwszym typem jest OHC. W rozrządzie tego typu to sam wałek odpowiada za regulację zaworów.

Drugą wersją jest OHV. Charakterystyczną cechą tej wersji jest sterowanie zaworami za pomocą specjalnej dźwigni zamontowanej na wałku rozrządu.

Występują również wersje SOHC i DOHC. W pierwszej wersji zarówno zawory wtryskowe, jak i wydechowe sterowane są przez jeden wałek. W drugim przypadku istnieją dwa wałki, które jednak również są połączone z wałem korbowym poprzez pasek rozrządu.

Już tylko tych kilka informacji daje możliwość zobaczenia, że rozrząd samochodu jest bardzo ważny i w przypadku uszkodzenia samochód zostaje całkowicie unieruchomiony.

 

Wymiany i naprawy

 

Wymiany podzespołów nie wymagają wielkich nakładów finansowych. W każdym razie opłata poniesiona z tej przyczyny jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku zerwania paska rozrządu.

Większość kierowców myśląc o wymianie rozrządu, myśli tylko o pasku. Warto wiedzieć, że jest to tylko jeden z elementów. Cały ten mechanizm składa się również z innych części, które również muszą być wymienione na nowe. Można do nich zaliczyć rolki i napinacze. Jeżeli elementy te ulegną zużyciu, w czasie zapalania oraz początkowych etapów jazdy pojawi się charakterystyczny dźwięk. Jest to znak, że przeciąganie naprawy w nieskończoność musi się zakończyć. Niestety w wielu przypadkach nie ma takiego ostrzeżenia.

Wymiana paska rozrządu powinna być przeprowadzana w specjalistycznych zakładach. Wyregulowanie całego mechanizmu wymaga wprawy, więc domorośli mechanicy mogą w wielu przypadkach spowodować dużo większe szkody. Nie warto, więc w tym aspekcie oszczędzać, gdyż są to tylko oszczędności krótkoterminowe.

Warto również wiedzieć, w którym momencie pasek rozrządu najczęściej ulega zniszczeniu. Awaria ta najczęściej ma miejsce w czasie odpalania samochodu na hol. W takiej sytuacji wiele osób bardzo szybko puszcza sprzęgło. Ilość energii, jaka jest w tym momencie przekazywana, dla wielu pasków jest zbyt duża. Jeżeli element ten jest w tym momencie zużyty, ryzyko jego zerwania jest bardzo duże.

Pasek rozrządu również warto wymienić profilaktycznie w czasie zakupu samochodu używanego, co do którego nie ma 100-procentowej pewności, że rozrząd był faktycznie w ostatnim czasie wymieniany.

Created with WebWave CMS

Skontaktuj się z nami

mail: handlowy@iparts.pl

tel. 801 000 184, 22 884 65 45

www: www.iparts.pl

Znajdź nas na:

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.